2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Չինաստանում գրանցվեց նոր տեսակի կորոնավիրուսային վարակ, որը կարճ ժամանակահատվածում տարածվեց ողջ աշխարհով մեկ՝ ազդելով բոլորիս կայնքի վրա: Վարակի արագ տարածումը և մարդկությանը դեռևս հայտնի չլինելու փաստը հանգեցրին տարատեսակ տեղեկատվության առաջացմանը և տարածմանը: Սակայն դրանցից շատերը սխալ տեղեկատվություն են պարունակում և կարող են վտանգավոր լինել: Ուստի անչափ կարևոր է օգտվել միայն ստուգված և հավաստի աղբյուրներից: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի կայքում կգտնեք հավաստի տեղեկատվություն Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից, ՄԱԿ-ի մյուս գործակալություններից, ինչպես նաև ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Ի՞նչ է կորոնավիրուսը
Կորոնավիրուսը պատկանում է այն վիրուսների խմբին, որոնք առաջացնում են տարատեսակ հիվանդություններ՝ սկսած սովորական հարբուխից, մինչև՝ ավելի ծանր հիվանդություններ, ինչպիսիք են Մերձավոր Արևելքի շնչառական համախտանիշը (MERS-CoV) և Ծանր սուր շնչառական համախտանիշը (SARS-CoV):
Նոր կորոնավիրուսը նոր ենթատեսակ է, որը հայտնաբերվել է 2019թ և մինչ օրս չէր հայտնաբերվել մարդկանց շրջանում։
Կորոնավիրուսները կենդանաբանական ծագում ունեն, այսինքն՝ փոխանցվում են կենդանիների և մարդկանց միջև: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ օրինակ SARS-CoV- ը փոխանցվել է մարդուն ցիվետ կատուներից, իսկ MERS-CoV-ը՝ միասապատ ուղտերից: Մեզ հայտնի են նաև մի քանի այլ կորոնավիրուսներ, որոնք առկա են կենդանիների շրջանում, սակայն դեռևս չեն փոխանցվել մարդկանց:
Վեց կետ, որ պետք է իմանալ կորոնավիրուսի վերաբերյալ:
Որո՞նք են կորոնավիրուսի ախտանշանները:
ՔՈՎԻԴ-19-ը տարբեր կերպ է ազդում տարբեր մարդկանց վրա: Նոր կորոնավիրուսային վարակը շնչառական հիվանդություն է, և վարակված մարդկանց մեծ մասի մոտ ախտանիշները արտահայտվում են մեղմ կամ չափավոր, և նրանք ապաքինվում են առանց հատուկ բուժում ստանալու: Սակայն այն մարդկանց մոտ, ովքեր ունեն ուղեկցող հիվանդություններ կամ 60 և ավելի տարեկան են, հիվանդությունը կարող է ավելի ծանր դրսևորվել և նույնիսկ հանգեցնել մահվան:
Կոնորավիրուսի հիմնական ախտանշաններն են՝
Այլ ախտանշաններն են՝
Թեթև ախտանշաններ ունեցող մարդիկ, ովքեր չունեն ուղեկցող հիվանդություններ, պետք է ինքնամեկուսանան և դիմեն իրենց բժիշկին կամ զանգահարեն ՔՈՎԻԴ-19-ի թեժ գծին՝ համապատասխան խորհուրդներ ստանալու համար:
Տենդ, հազ կամ դժվարացած շնչառություն ունեցող մարդիկ պետք է զանգահարեն իրենց բժշկին և դիմեն բժշկական օգնության:
Ինչպե՞ս պաշտպանվել վարակից:
Վարակման տարածումը կանխելու համար հիմնական հորդորները ներառում են ձեռքերի կանոնավոր լվացում օճառով և ջրով կամ մաքրում սպիրտային հիմքով քսուքով, հազալիս և փռշտալիս բերանի և քթի ծածկում, սննդի, մասնավորապես՝ մսի և ձվի պատշաճ պատրաստում: Հարկավոր է խուսափել սերտ շփումից այն մարդկանց հետ, ում մոտ առկա են շնչառական հիվանդության ախտանիշներ, ինչպիսիք են հազը և փռշտոցը:
Է՞լ ինչ կարող եմ անել՝ վարակից պաշտպանվելու և ՔՈՎԻԴ-19-ի տարածումը կանխելու համար:
Ինչպե՞ս կարող եմ պաշտպանվել վարակից ճամփորդելիս: Ինչպե՞ս պաշտպանվեմ վարակից աշխատավայրում: Ստացիր բոլոր հարցերիդ պատասխաններն այստեղ:
Փաստեր և առասպելներ նոր կորոնավիրուսի մասին:
Համացանցը լի է նոր կորոնավիրուսային վարակի մասին տարատեսակ տեղեկատվությամբ, ուստի չափազանց կարևոր է իմանալ, թե ինչն է ճիշտ, իսկ ինչը՝ ոչ: Այս տեղեկատվությունը կօգնի Ձեզ և Ձեր ընտանիքին մնալ առողջ և ապահով:
Առողջ սննդակարգի 6 խորհուրդ ՊՀԾ-ի փորձագետների կողմից՝ կորոնավիրուսային հիվանդությանը դիմակայելու համար
Խորհուրդներ ՊՀԾ սննդաբաններից սննդային «կարելիների» և «չիկարելիների» մասին:
Հաճախ տրվող հարցեր
Որքանո՞վ է վտանգավոր նոր կորոնավիրուսային վարակը: Կարո՞ղ եմ վարակվել նոր կորոնավիրուսային վարակոմ իմ ընտանի կենդանուց: Այս և բազմաթիվ այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել այստեղ:
Հարց ու պատասխան` պարենի և գյուղատնտեսության վրա COVID-19 համավարակի ազդեցության վերաբերյալ
Այս և նմանատիպ այլ հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության կայքում:
Հարց ու պատասխան նոր կորոնավիրուսային վարակի, հղիության, ծննդաբերության և կրծքով կերակրման վերաբերյալ
Եթե դուք հղի եք կամ կերակրող մայր, վստահաբար ունեք բազմաթիվ հարցեր նոր կորոնավիրուսային վարակի և պտղի վրա վերջինիս ազդեցության վերաբերյալ: Ձեզ հուզող հարցերի պատասխանները կարող եք գտնել այստեղ:
Նոր կորոնավիրուսային վարակը և մեր երեխաները
Այս և մի շարք այլ կարևոր թեմաներ՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կայքում:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությունը՝ նոր կորոնավիրուսային վարակի դեմ պայքարում
ՄՄԿ
1. «Հեռավար քննարկումներ՝ ԱՄՆ բժիշկների և հայ առաջատար բժիշկ-ճառագայթաբանների միջև». ՄԱԿ-ի Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
ՊԳԿ
2. «Գյուղաբնակ ընտանիքներն ավելի վստահ են դիմակայում COVID-19-ին՝ շնորհիվ ՊԳԿ-ի». ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
ՄԱԶԾ
3. «Անհատական պաշտպանիչ միջոցներ և բժշկական պարագաներ Արմավիրի մարզի բուժհաստատությունների համար». ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
4. «Անձնական պաշտպանիչ պարագաներ՝ ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի համար». ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
5. «Սննդի և պաշտպանիչ միջոցների փաթեթներ՝ 1600 տարեցների համար». ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
6. «Կոկա-Կոլա հիմնադրամը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի միջոցով միանում է Հայաստանում ՔՈՎԻԴ -19 համաճարակի դեմ պայքարին». ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Կոկա-Կոլա հիմնադրամի համագործակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
ՄԱՀԲ
7. «Անհատական պաշտպանիչ միջոցներ և բժշկական պարագաներ բուժաշխատողների համար». ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
8. «Պլանշետներ հեռավար ուսուցման հնարավորություն չունեցող աշակերտների համար». ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
9. «Մշակվել է «Մեծահասակների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնամքի հիմունքներ» դասընթացի առցանց տարբերակը». ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
10. «Անհատական պաշտպանիչ միջոցների հերթական խմբաքանակը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը». ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
11. «Սննդի փաթեթներ և հիգիենիկ պարագաներ՝ 250 խոցելի ընտանիքների». ՄԱԿ-ի Փախստականների հայաստանյան գրասենյակի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
12. «Սիրիայից տեղահանված կանայք պատրաստում են ոչ բժշկական դիմակներ՝ COVID-19-ի դեմ պայքարում Հայաստանին օգնելու համար». ՄԱԿ-ի Փախստականների հայաստանյան գրասենյակի աջակցության մասին ավելին կարող եք ընթերցել այստեղ:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ
13. «Անհրաժեշտ պարագաներ՝ խոցելի երեխաներին և նրանց ընտանիքներին պաշտպանելու համար». ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ։
14. «ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը շարունակում է մասնագիտական օգտագործման պաշտպանիչ պարագաներ առաքել Հայաստան». Ավելին ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
15. «ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը սկսում է կորոնավիրուսի ընթացքում ինքնամեկուսացած երեխաներին ու ծնողներին զորակցելու #ՏանըՀավեսԷ թվային արշավը». Ավելին ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
ՊՀԾ
16. «Հայաստանում Պարենի համաշխարհային ծրագիրը շարունակում է փոխադրել անձնական պաշտպանիչ սարքավորումներ հիվանդանոցների համար». Հայաստանում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի աջակցության մասին կարող եք ընթերցել այստեղ:
17. «Միասնական ուժերով կարող ենք հաղթել նոր կորոնավիրուսային վարակը». Ընթերցեք Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի, ՀՀ կառավարության և Միջազգային գործընկերների համատեղ ջանքերի մասին այստեղ:

On 31 December, 2019 a new type of coronavirus infection was registered in China. In a short period of time the virus spread throughout the world, affecting all of us. A large amount of information appeared due to the rapid spread of the new coronavirus and the fact that it was unknown to mankind. Unfortunately, lot's of those information is not correct and, in fact, can be dangerous. That's why it is very important to get information only from trusted and verified sources. On UN Armenia's webpage you can find verified information from United Nation's World Health Organization, other UN Agencies and the Ministry of Health of Armenia.
What is Coronavirus
Coronaviruses (CoV) are a large family of viruses that cause illness ranging from the common cold to more severe diseases such as Middle East Respiratory Syndrome (MERS-CoV) and Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS-CoV).
Coronavirus disease (COVID-19) is a new strain that was discovered in 2019 and has not been previously identified in humans.
Coronaviruses are zoonotic, meaning they are transmitted between animals and people. Detailed investigations found that for example SARS-CoV was transmitted from civet cats to human,s and MERS-CoV from dromedary camels to humans. Several known coronaviruses are circulating in animals that have not yet infected humans.
Six things you must know about coronavirus
What are the symptoms of coronavirus?
The COVID-19 virus affects different people in different ways. COVID-19 is a respiratory disease and most infected people will develop mild to moderate symptoms and recover without requiring special treatment. People who have underlying medical conditions and those over 60 years old have a higher risk of developing severe disease and death.
Common symptoms include:
Other symptoms include:
People with mild symptoms who are otherwise healthy should self-isolate and contact their medical provider or a COVID-19 information line for advice on testing and referral.
People with fever, cough or difficulty breathing should call their doctor and seek medical attention.
How to protect yourself and others?
Standard recommendations to prevent infection spread include regular hand washing, covering mouth and nose when coughing and sneezing, thoroughly cooking meat and eggs. Avoid close contact with anyone showing symptoms of respiratory illness such as coughing and sneezing.
What else can I do to protect myself and prevent the spread of COVID-19?
How can I protect myself while traveling? How to make the workplace safe? Get the answers here.
Myths and facts about new coronavirus
There is a lot of information about the new coronavirus, so it’s important to know what’s true and what’s not. This information will help you and your family stay healthy and safe.
7 tips from WFP experts on keeping a healthy diet in the face of coronavirus
Advice from WFP nutritionists on dos and don’ts of eating in quarantine.
FAQs
How likely am I to catch COVID-19? Are pregnant women more susceptible to the COVID-19 virus and will it harm the fetus? What is the risk of my child becoming sick with COVID-19? You can find the answers to these and many other questions here.
Q&A on COVID-19 pandemic's impact on food and agriculture
Answers to these and many other questions can be found on UN Food and Agriculture Organization's website.
Q&A on COVID-19, pregnancy, childbirth and breastfeeding
If you are pregnant or a breasfeeding mom, you might have lot's of questions regarding the new coronavirus and how it affects your child and you. Get your answers here.
UN Armenia's support in the fight against the new coronavirus outbreak
UN Armenia COVID-19 Response infographics
View the ingohraphics in full resolution here.
IOM
1. "Videoconferences between leading radiologists of New York University and Armenian leading doctors" - Read about IOM Armenia's support here.
FAO
2. "Rural families face the COVID-19 pandemic with more confidence thanks to FAO" - Read about FAO Armenia's support here.
UNDP
3. "Medical supplies for medical institutions of Armavir region" - Read about UNDP Armenia's support here.
4. "Personal protective equipment for the staff of the RA Human Rights Defender’s Office" - Read about UNDP Armenia's, UNFPA Armenia's and UNICEF Armenia's support here.
5. "Food packages and personal protective equipment for 1,600 elderly people". Read about UNDP Armenia's support here.
6. "The Coca-Cola Foundation partners with the UNDP to fight the COVID-19 in Armenia". Read about UNDP Armenia's and the Coca-Cola Foundation's partnership here.
UNFPA
7."Personal protective equipment and medical supplies for health care providers". Read about UNFPA Armenia's support here.
8. "Tablets for schoolchildren left behind from distance learning". Read about UNFPA Armenia's support to schoolchildren here.
9. ""Basics of care for elderly people and persons with disabilities" now online". Read more about UNFPA Armenia's support here.
10. "Next set of PPE to MLSA for vulnerable groups". Read more about UNFPA Armenia's support here.
UNHCR
11. "Food packages and hygienic items to some 250 vulnerable families". Read about UNHCR Armenia’s and its partners’ support here.
12. "Displaced Syrian women produce non-medical masks to help host communities prevent COVID-19". Read more about UNHCR Armenia's support here.
UNICEF
13. "Necessary supplies to help protect the most pressing needs among children". Read about UNICEF Armenia's support here.
14. "UNICEF continues to deliver professional protective supplies to Armenia". Read more about UNICEF Armenia's support here.
15. "UNICEF launches #LearningAtHome campaign to support parents and young children in self-isolation due to the Coronavirus". Read more about UNICEF Armenia's support here.
UNIDO
16. In the framework of the MPTF-funded COVID-19 response, UNIDO Armenia's Textile project team conducted activities to support small and medium enterprises (SMEs). As a result, employees were able to keep their jobs, supporting the companies’ ongoing activities during the challenging times. Supported by UNIDO, the beneficiary companies produced 2,623 sets of bed linen and 2,000 medical suits.
WFP
17. "WFP and partners continue to deliver personal protective equipment to hospitals in Armenia". Read about WFP Armenia's support here.
18. "United we can win the new coronavirus". Read about the combined efforts of the UN Armenia, Armenian Government and International Partners.